Marihuana

Potocznie znana jako trawa, trawka, grass, gandzia (ganja), gundka, marycha, cannabis ale także haszysz lub hasz należy do narkotyków miękkich. Jest ona jednym z najstarszych preparatów psychoaktywnych.
Wytwarza się ją z konopi indyjskich (łac.Cannabis indica), które rosną głównie w południowo-wschodniej Azji (między innymi w Indiach), ale także w Ameryce Północnej, Meksyku, Afganistanie i Pakistanie. Można je spotkać również w wielu innych krajach, także w Polsce. Konopia indyjska jest rośliną o specyficznym kształcie liści, które mają od 5 do 11 palców. Wyróżniamy wiele odmian konopi. Jest wśród nich Hindu Kush Range, bogata w żywicę, z której przeważnie wytwarzany jest haszysz - czyli skompresowane bloki z żywicą rośliny. Natomiast Colombian, lub odmian pochodząca z centralno-południowych Indii jest najlepsza do konsumpcji bezpośrednio po wysuszeniu, czyli jako grass. Roślina konopi jest przeważnie wysoka. Niektóre okazy osiągają prawie 4 metry, ale zdarzają się i mniejsze, np. rosyjska odmiana cannabis ruderalis ma średnio 10-15 cm i dość krótki cykl życia - od 8 do 10 tygodni. Konopie dzielą się na męskie i żeńskie, ale tylko te drugie mają właściwości narkotyczne. Męskie osobniki zapylają rośliny żeńskie, w wyniku czego powstają nasiona. Pod względem jakości szczególnie cenione są topy lub topiki, czyli kiście kwiatowe, szczyty konopi, w których znajduje się najwięcej żywicy bogatej w THC, czyli tetrohydrokanabinol. Środek ten jest czasami używany w medycynie np. stosuje się go przy chemioterapii do zapobiegania nudnościom. Suszone kwiaty konopii, często maczane w różnego rodzaju preparatach jak np. LSD, opium czy eter to po prostu skun, czyli forma najczęściej dostępna na naszym polskim rynku.
Marihuana związana jest z pacyfistycznym ruchem kontrkultury lat siedemdziesiątych. Uważano ją za stosunkowo łagodny narkotyk. Dziś jednak mamy do czynienia z substancją zawierającą więcej niż dwukrotną dawkę THC (najważniejszy składnik psychoaktywny narkotyku) w porównaniu z marihuaną lat sześćdziesiątych, a więc podwojeniu ulega moc narkotyku i jego efekty uboczne.

Skutki działania:

Bardzo trudno jest opisać skutki działania marihuany. Wywołuje stan euforii, sprawia, że człowiek czuje się odprężony, spokojny i bardziej wrażliwy na bodźce z otoczenia. Czuje większą pewność siebie i przypływ mocy twórczych. Często wydaje mu się, że znajduje się w innej rzeczywistości. Nie są to halucynacje, lecz efekt działania naszej wyobraźni. Po zażyciu konopii możemy zauważyć nagłe napady śmiechu, zwiększona wrażliwość na dźwięk i światło.
Do chwilowych skutków należą: lekkie przyspieszenie pulsu, suche gardło i usta oraz, dość często, uczucie głodu. Oczy człowieka będącego pod wpływem marihuany charakterystycznie się zmieniają, białka są czerwone, źrenice rozszerzone, a powieki spuchnięte, jak po nieprzespanej nocy. Poza tym THC obniża koncentrację, co często może stać się przyczyną wypadku drogowego.

Zagrożenia:

W porównaniu z innymi środkami psychotropowymi marihuana nie wydaje się prowadzić do silnego nałogu. Naukowcy z USA przekonują, że prawdopodobnie jest ona źródłem mniejszej ilości problemów niż np. tytoń czy alkohol. Marihuana niw wywołuje fizycznego uzależnienia, lecz zdarzają się przypadki uzależnienia psychicznego. U młodych ludzi często zażywających marihuanę może wystąpić niemożność koncentracji i skupienia się na własnych celach. Regularne używanie konopi wywiera pewien wpływ na pamięć i koncentrację. Długoletnim palaczom - ludziom, którzy palą od pięciu lat lub dłużej - trudniej jest skupić uwagę. Ten skutek może być trwały. W przypadku ludzi którzy palą codziennie, przetwarzanie informacji następuje wolniej i proces uczenia się jest zaburzony. Może to być spowodowane tym , iż THC pozostaje w organizmie przez pewien czas. Substancja ta gromadzi się w tkance tłuszczowej i może pozostawać w wątrobie, organach rozrodczych i mózgu przez miesiąc. Marihuana powoduje praktycznie takie same problemy, co alkohol i nikotyna, a oprócz tego przynosi rozmaite krótko-i długotrwałe zatrucia dodatkowe.
Potoczna opinia, że marihuanę bezpieczniej jest palić niż papierosy nie potwierdza się w najnowszych badaniach. Wskazują one, że dym z marihuany zawiera więcej substancji rakotwórczych niż dym z papierosa. Ponadto, palacze marihuany dużej zatrzymują w płucach dym, aby zmaksymalizować działanie narkotyku. W ten sposób zwiększają uszkodzenie oskrzeli i płuc. Badania przeprowadzone przez Wydział Medyczny Kalifornijskiego Uniwersytetu w Los Angele wskazują, że wysoka zawartość substancji rakotwórczych w płucach palaczy marihuany sytuuje ich w grupie najbardziej narażonej na raka płuc.
Badania w dziedzinie oddziaływania THC (delta-9-czterowodorokannabinolu) na komórkową strukturę organizmu wykazują, że marihuana bezpośrednio wpływa na system odpornościowy człowieka uszkadzając jeden z elementów obronnego systemu białych ciałek krwi. Osoba używająca marihuany staje się więc podatniejsza na wszelkiego rodzaju choroby. Ponadto odkryto, że marihuana obniża poziom hormonów u nastolatków, a zatem może hamować seksualny rozwój zarówno chłopców, jak i dziewcząt. Krótkotrwałe efekty używania marihuany to obniżona temperatura ciała, zwiększony apetyt, przyspieszona (około 50 procent) akcja serca oraz suchość w przewodach nosowych.
Trawki nie można przedawkować. Wyniki nowych badań przekreślają opinie , że konopie nie uzależniają. W istocie mogą one wywołać uzależnienie psychiczne i fizyczne. Uzależnienie psychiczne pojawia się zwykle jako pierwsze. Do uzależnienia fizycznego dochodzi jak zwykle w przypadku, gdy organizm przyzwyczaja się do obecności substancji tak bardzo, że ma trudności z funkcjonowaniem bez niej. Kobieta ciężarna, która pali konopie zwiększa ryzyko, że jej dziecko urodzi się przedwcześnie lub będzie małe. U niektórych ludzi konopie mogą powodować psychozę, lęk. Narkotyk się zażywany w nadmiernych ilościach, wraz z silnym alkoholem lub podczas złego nastroju może powodować tzw. zjazdy lub doły, czyli po prostu złą fazę (ang. bad trip). Występuje wtedy nadmierne łaknienie i pragnienie, a także zmęczenie.

Sposób użycia:

W Indiach, skąd wywodzi się marihuana palono ją przez hookah czyli przez fajkę wodną. Dzisiaj częściej pali się ją w postaci jointa, czyli inaczej skręta. Wygląda to najczęściej tak, że z papierosa wysypuje się tytoń i miesza z trawą. W zależności od ilości trawy mamy skręty słabe (2:1), średnie (1:1), mocne (1:2) i super mocne (100% materiału). Oczywiście pali się je bez filtra (chyba że ktoś ma za dużo forsy). Trzeba to dodać, że dobry skręt ma w sobie tyle substancji smolistych, co 1-2 papierosy i właśnie dlatego, podobnie jak to jest z nikotyną, marihuana może przyczyniać się do powstawania chorób układy oddechowego, a nawet raka płuc. Marihuanę można też palić przez lufkę szklaną. Do lufki napycha się małą porcję materiału (ok. 1/7 - 1/10 grama) i potem się przypala. Marihuanę można również żuć.
W Polsce, podobnie jak i w większości krajów obrót i stosowanie marihuany są zakazane, ale w niektórych krajach Ameryki pd. jak również w Holandii można ją spokojnie i bez żadnych konsekwencji prawnych kupić i skonsumować.